Jeśli chodzi o jazdę, każdy popełnia błędy. Jest jednak kilka nawyków, które należy zerwać, jeśli chcemy na dłuższą metę utrzymać samochód w dobrym stanie. Możesz nawet ćwiczyć niektóre nawyki jazdy, które są niebezpieczne dla Ciebie, Twoich pasażerów i innych kierowców. Zapoznaj się z poniższą listą, aby uzyskać wskazówki na temat typowych nawyków, których należy unikać podczas jazdy, aby utrzymać swój samochód w dobrym stanie.
IGNORUJĄC ŚWIATŁA TABLICY ROZDZIELCZEJ
Jeśli zapali się lampka w desce rozdzielczej, nigdy nie należy jej ignorować, nawet jeśli wszystko wydaje się normalne. Poniżej znajdują się niektóre z najważniejszych świateł na tablicy rozdzielczej, na które należy zwrócić uwagę:
Światło hamowania - Utrzymanie hamulców w dobrym stanie powinno być priorytetem. Jeśli lampka kontrolna hamulca zapala się, należy sprawdzić, czy hamulec bezpieczeństwa jest wyłączony. Jeżeli tak jest, może to oznaczać problem z układem hydraulicznym hamulca lub poziomem płynu hamulcowego.
Ostrzeżenie o poduszkach powietrznych - Jeśli lampka poduszki powietrznej zapali się, należy jak najszybciej przeprowadzić kontrolę. Może to oznaczać, że poduszki powietrzne są uszkodzone i nie rozwiną się w przypadku kolizji. Może to również oznaczać, że zostaną one rozmieszczone losowo, co może spowodować poważne obrażenia. Lampka ostrzegawcza poduszki powietrznej może również oznaczać, że coś jest nie tak z Twoimi pasami bezpieczeństwa.
Ciśnienie w oponach - Opona z niskim ciśnieniem może stanowić poważne zagrożenie dla innych kierowców, jak również dla Ciebie. Jeśli lampka ta się zapali, należy natychmiast sprawdzić ciśnienie w oponach.
Ciśnienie oleju - Zapalenie się kontrolki ostrzegającej o niskim ciśnieniu oleju może oznaczać, że poziom oleju jest niski lub że coś jest nie tak z pompą olejową lub łożyskiem. Może to spowodować zatrzymanie silnika, którego naprawa może być bardzo kosztowna, dlatego ważne jest, aby zająć się tym od razu.
Sprawdź silnik - kontrolka kontrolna silnika zwykle wskazuje, że istnieje problem, który ma wpływ na zapłon, paliwo lub układ emisji spalin. Ponieważ jest wiele rzeczy, które mogą być sygnalizowane, najlepiej nie ryzykować. Należy jak najszybciej skontaktować się z serwisantem samochodowym.
JAZDA NA HAMULCACH
"Jazda na hamulcach" odnosi się do pozostawienia stopy na pedale hamulca przez dłuższy czas. Może to prowadzić do dodatkowego zużycia i przegrzania, co zmniejsza siłę hamowania. Jest to oczywiście poważne zagrożenie, ponieważ hamulce muszą reagować tak szybko i dokładnie, jak to możliwe. Zamiast zostawiać stopę na hamulcu podczas jazdy w ruchu ulicznym lub zjazdem z góry, spróbuj trochę bardziej unieść stopę z gazu, aby zwolnić i pozostawić dużo miejsca pomiędzy samochodem a tym, który znajduje się przed Tobą. Jeśli prowadzisz samochód ręcznie, spróbuj użyć niższego biegu.
PRZECHODZENIE Z NAPĘDU DO TYŁU BEZ ZATRZYMYWANIA SIĘ
Nawet jeśli się spieszysz, zawsze powinieneś się całkowicie zatrzymać, zanim przejdziesz między jazdą a jazdą do tyłu. Jest to szczególnie ważne, gdy poruszasz się więcej niż kilka mil na godzinę. W przeciwnym razie, ostra zmiana biegów może uszkodzić skrzynię biegów i ostatecznie skrócić żywotność samochodu.
UDERZENIA W WYBOJE
Dziury są wszędzie, zwłaszcza w miastach, i mogą być trudne do uniknięcia. Wbicie się w dziury lub przejechanie przez nie z pełną prędkością może jednak spowodować poważne szkody. Wyboje mogą powodować następujące problemy:
- Uszkodzenie obręczy koła
- Przedwczesne wstrząsy/wybuchy
- Uszkodzenie silnika
- Uszkodzenie układu wydechowego
- Złamane elementy zawieszenia
- Uszkodzenia kosmetyczne
- Przekłucie opony
Jeśli zauważysz dziurę w ziemi, postaraj się zwolnić lub ominąć ją najlepiej jak potrafisz. Ostatecznie może to wiele zaoszczędzić w poważnych naprawach.
JAZDA Z NISKIM LUB PUSTYM ZBIORNIKIEM PALIWA
Ogólnie rzecz biorąc, należy zawsze utrzymywać zbiornik na poziomie co najmniej jednej czwartej pojemności. Jeśli w zbiorniku znajduje się zbyt mało gazu, może to spowodować awarię i przegrzanie części, w tym pompy paliwowej, katalizatora i układu paliwowego. Tylko regularne dodawanie niewielkich ilości gazu może zmusić samochód do poboru gazu z dna zbiornika, gdzie gromadzą się osady. Może to doprowadzić do zatkania się filtra paliwa. Ostatecznie, aby zapobiec tego typu uszkodzeniom, konieczne jest regularne czyszczenie układu paliwowego i dostrajanie silnika.
PRZECIĄŻENIE POJAZDU
Może to być niespodzianka, ale noszenie zbyt dużego ciężaru wewnątrz lub na pojeździe może go uszkodzić. Może to znacznie zmniejszyć przebieg gazu i dodatkowo obciążyć praktycznie każdy element samochodu. Opony mogą się zużywać i przegrzewać, co może grozić niebezpiecznym wydmuchnięciem. W rzeczywistości, technicznie rzecz biorąc, przeciążenie pojazdu jest nielegalne. Jeśli weźmiesz udział w wypadku, ochrona ubezpieczeniowa może zostać unieważniona, jeśli nosisz zbyt duży ciężar. Wszystkie pojazdy są zaprojektowane tak, aby przenosić pewną ilość ciężaru. Jeśli przekroczysz tę ilość, Twój samochód stanie się niestabilny, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i może doprowadzić do wypadku.
NIEUŻYWANIE HAMULCA POSTOJOWEGO
Dobrym pomysłem jest użycie hamulca postojowego za każdym razem, gdy się parkuje. Jest to zapasowy system bezpieczeństwa, który może powstrzymać samochód przed toczeniem się, zwłaszcza jeśli jesteś na wzgórzu. Regularne korzystanie z hamulca postojowego pozwoli na utrzymanie go w dobrym stanie na wypadek sytuacji awaryjnej i potrzeby. W przeciwnym razie liny mogą się zacinać, jeśli nie były używane przez dłuższy czas. Nieużywanie go może spowodować przedwczesne zużycie innych części samochodu, a zwłaszcza skrzyni biegów. Ważne jest, aby regularnie kontrolować hamulec postojowy.
NIE ZWAŻAJĄC NA DZIWNE ODGŁOSY
Jeśli twój samochód próbuje ci powiedzieć, że coś jest nie tak, ważne jest, abyś słuchał. Wszystkie samochody robią hałas, ale jeśli zauważysz zwykły, najlepiej skonsultować się z ekspertem od napraw samochodowych. Podczas gdy niektóre dźwięki nie oznaczają poważnych uszkodzeń, inne oznaczają, że coś jest nie tak, a Twój samochód może nie być bezpieczny w prowadzeniu. Kilka przykładów to między innymi:
- Piszczenie lub piszczenie
- Ticking
- Gwizdanie
- Pluskanie lub dudnienie
- Grzechotanie
Jeśli Twój samochód zacznie wydawać jakikolwiek hałas, którego nie rozpoznajesz, nie podejmuj ryzyka. Niech natychmiast sprawdzi to mechanik samochodowy.
ODWRACANIE SILNIKA
Pozostawienie samochodu na kilka minut tuż po starcie jest zawsze dobrym pomysłem. Daje to czas na rozprowadzenie oleju w całym silniku. Odwracanie silnika nie przyspieszy tego procesu i może powodować naprężenia pomiędzy komponentami. Należy zawsze unikać cofania silnika, jeśli samochód nie jest odpowiednio rozgrzany. Może to również powodować niepotrzebne zużycie ścianek cylindra, wałów korbowych, pierścieni, łożysk i zaworów.
UŻYWAJĄC NIEWŁAŚCIWEGO PALIWA
Na stacji benzynowej zazwyczaj można znaleźć szereg opcji paliwowych. Ważne jest, aby wiedzieć, który z nich jest Ci potrzebny, ponieważ używanie niewłaściwego pojazdu może spowodować problemy. Jeśli na przykład całkowicie zatankujesz silnik gazowy olejem napędowym, cały pojazd może przestać działać. Silniki gazowe nie mają współczynnika sprężania, który może spowodować zapłon paliwa, więc po prostu pozostanie w zbiorniku, gdzie może uszkodzić wtryskiwacze, przewody i pompę paliwową. Umieszczenie gazu w silniku diesla może również spowodować uszkodzenie tłoków, prętów i samego silnika.