Łańcuchy napędowe są powszechnie wykorzystywane w maszynach, samochodach i przemyśle. Jakie rodzaje łańcuchów są dostępne w sprzedaży i gdzie możemy się z nimi spotkać?
Jak wyglądają łańcuchy napędowe?
Łańcuchy napędowe są dostępne w jednym, dwóch, trzech i czterech rzędach. Kompletny szyfr łańcuchowy zawiera definicje następujących parametrów:
• Typ łańcucha.
• Rolka lub z dodatkowymi wkładkami.
• Liczba rzędów łańcucha.
• Krok.
Najczęściej łańcuchy napędowe rolek są stosowane w mechanizmach przenoszących moment obrotowy z silnika na napędzane koła zębate. Takie koła zębate często przyjmują duże obciążenia, ponieważ wał wyjściowy silnika obraca się nierównomiernie. Rolki zbierają to obciążenie i przekazują je do rolek. Aby uniknąć przedwczesnego zniszczenia rolek lub mostków płyt bocznych, są one utwardzane. Z reguły łańcuchy napędowe są hartowane podczas montażu. Proces utwardzania przebiega następująco: zmontowany łańcuch umieszcza się w piecu na 12 godzin, po czym zanurza w oleju.
Łańcuch z rolką napędową to najpopularniejszy typ łańcuchów stosowanych w napędach łańcuchowych do przenoszenia energii mechanicznej z wału napędowego na wał napędzany. Względna prostota konstrukcji, możliwość przenoszenia szerokiego zakresu mocy, odporność na różnego rodzaju zanieczyszczenia, duża wytrzymałość mechaniczna przyczyniły się do zastosowania napędowych łańcuchów rolkowych we wszystkich gałęziach przemysłu.
Głównymi parametrami łańcucha są podziałka (t), odległość między płytkami wewnętrznymi (b1) oraz siła zrywająca (Q). Obecnie producenci, zarówno krajowi, jak i zagraniczni, produkują szeroką gamę łańcuchów rolkowych do napędów o skoku od 8,0 do 103,2 mm. Łańcuchy o drobnym skoku są stosowane głównie w lekkich napędach, łańcuchach o dużym skoku w przemyśle naftowym i metalurgicznym.
Łańcuch rolek napędowych może być jednorzędowy lub wielorzędowy, składany i nieskładany. Zastosowanie łańcuchów wielorzędowych w napędach pozwala na znaczne zwiększenie przenoszonej mocy bez znaczących zmian w wymiarach napędu. Strukturalnie taki łańcuch różni się od łańcucha jednorzędowego tylko długością rolki. W przypadku, gdy dostęp do łańcucha podczas pracy jest utrudniony, zamiast konstrukcji nierozłącznej można zastosować łańcuchy składane, w których płytka zewnętrzna jest zamknięta z jednej lub obu stron za pomocą sworznia, lub zawleczki. Rozwiązanie to znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle naftowym, gdzie łańcuchy rolek napędowych są wykorzystywane jako część wiertnic.
W tych branżach łańcuchy napędowe usprawnią pracę
Obecnie istnieje wielu producentów i sklepów w ofercie której znajdziesz łańcuchy napędowe. Użycie poszczególnych typów łańcuchów napędowych zależy bezpośrednio od ich jakości i wytrzymałości. Z reguły dzieli się je na łańcuchy jednorzędowe i dwurzędowe. Zastosowanie jednorzędowych łańcuchów napędowych jest typowe dla przemysłu motoryzacyjnego, ponieważ służą do napędzania, przenosząc obroty z wału głównego na napędzane. W tym przypadku stosuje się łańcuchy tulejowe w celu zmniejszenia obciążenia właściwego, a wraz z nim szybkości zużycia.
Dwurzędowe łańcuchy napędowe znajdują również zastosowanie w mechanizmach samochodowych, ale to dopiero początek ich zastosowania. Łańcuchy zębate są idealne do pracy przy dużych prędkościach, dlatego można je spotkać w różnych konstrukcjach maszyn i zespołów przemysłowych, w szczególności w przemyśle tekstylnym, w urządzeniach silnikowych oraz w procesie obróbki metali.
Z kolei łańcuchy napędowe tulei zapewniają również transfer energii z wału napędowego do innych elementów mechanizmu. Jednak ich główną cechą jest to, że nie są przeznaczone do aplikacji o dużej szybkości. Łańcuchy tego typu mogą pracować bez przeszkód w warunkach dużej wilgotności i idealnie nadają się do zmniejszenia poziomu naprężenia na elementach zawiasów. Są aktywnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, a także w farmacji. Łańcuchy napędowe Busha nie boją się nie tylko wilgoci, ale także kurzu, drobnych cząstek produkcyjnych i innych zanieczyszczeń.
Jednak za najnowocześniejsze uważa się łańcuchy napędowe rolek, które są również nazywane ulepszonymi tulejami. Obecnie łańcuchy tego typu są stosowane w prawie wszystkich obszarach przemysłowych i transportowych. Pracują na nich wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze, przenośniki przemysłowe, motocykle, rowery, a nawet samochody. Rzecz w tym, że różnią się nie tylko prostotą konstrukcji, ale także wysokim poziomem niezawodności przy maksymalnej wydajności i bezpiecznej eksploatacji urządzenia.