Jeśli Twoja firma rozrosła się i zakupiłeś maszyny do ciężkich zadań, nie zawsze można zastosować jedno uniwersalne rozwiązanie. Na przykład, Bobcat lub ładowarka płozowa może wykonać wiele zadań na trudnym terenie lub na płaskich powierzchniach, ale jak oceniają się gąsienice do wozów płozowych w porównaniu z oponami i który wybór jest właściwy w danej sytuacji?
Argumenty przemawiające za gąsienicami
Gąsienice zapewniają trakcję. Pojazd na gąsienicach może poruszać się po piasku, błocie, śniegu i nierównym terenie, czego nie potrafi maszyna na kołach. W rzeczywistości, gdybyś używał kół na tym samym terenie, mógłbyś zapaść się w glebę lub nawet przewrócić.
Gąsienice dobrze sprawdzają się na twardych powierzchniach i są zwrotne w ciasnych miejscach, w których pojazdy kołowe nie są w stanie manewrować. W przypadku odcięcia zasilania jednej gąsienicy, płoza obraca się na tej, która ma zasilanie. Kolejną zaletą jest to, że nie pozostawiają one głębokich kolein w miękkim podłożu, tak jak to robią pojazdy kołowe. Na karcie wyników jest to duży plus dla gąsienic w porównaniu z oponami.
Argumenty przemawiające za oponami
Jeżeli pracujesz na płaskiej, równej lub twardej powierzchni, opony są bardzo wydajne. Na chodniku są szybsze niż gąsienice, a ładowarka na kołach może wykonać więcej pracy w krótszym czasie niż pojazd gąsienicowy w odpowiednim terenie. Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że gąsienice zużywają się szybciej niż opony na twardych nawierzchniach, co może prowadzić do większych wydatków na nowe gąsienice i dłuższych przestojów związanych z ich wymianą. Koszt utrzymania maszyny z oponami jest również niższy niż w przypadku maszyn z gąsienicami. Jeśli dodamy do tego niższy koszt początkowy, to okaże się, że opony mają przewagę nad gąsienicami.
Rozwiązanie kompromisowe
Podobnie jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych i obuwia ochronnego, istnieją obecnie gąsienice do kołowych wozów odstawczych. Te gąsienice OTT, czyli over-the-tire add-ons, nasuwają się na opony, aby zwiększyć trakcję. Ich instalacja zajmuje 20 minut, a koszty utrzymania są niższe niż w przypadku gąsienic dedykowanych. Zapewniają one również elastyczność, umożliwiając wykorzystanie jednej maszyny zarówno do rutynowych prac na twardych nawierzchniach, jak i do prac wymagających bardziej wymagającego terenu.
Ostatecznie kwestia wyboru między gąsienicami a oponami sprowadza się do poznania swojej firmy, jej potrzeb oraz usług, które chcesz oferować w przyszłości.
Sprawdź wszystkie części Bobcat dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat gąsienic do wózków widłowych a opon, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.