Opony są narażone na jedne z najtrudniejszych warunków w czasie jazdy. Naturalnie ulegają one zużyciu, które ma miejsce w przypadku każdego bardzo często używanego sprzętu. Od uszkodzeń spowodowanych tarciem i kwaśnym deszczem, po bezpośrednie działanie promieni słonecznych i śniegu, istnieje wiele powodów, dla których opony pękają z czasem. Niektóre elementy, które przyczyniają się do powstawania pęknięć opon są nieuniknione, jednak istnieją pewne środki, które można podjąć w celu zwiększenia trwałości i zmniejszenia ryzyka wystąpienia pęknięć.
Dlaczego moje opony są popękane?
Zawsze się martwisz, gdy zauważasz pęknięcie w oponie i nie jesteś pewien, skąd się wzięło, mimo że istnieje wiele czynników, które mogą się do tego przyczynić w życiu codziennym. Jednak jak dokładnie wyglądają pęknięcia w oponach?
Opony muszą być oczywiście mocne i wytrzymałe, aby wytrzymać trudne warunki na drodze i podtrzymywać strukturę pojazdu. Zewnętrzne warstwy opon gumowych są tworzone z polimerów, które wiążą się ze sobą tworząc molekuły. Gdy opony zaczynają pękać, to właśnie te wiązania molekularne ulegają rozkładowi i osłabieniu.
Więc, co powoduje pękanie opon?
Wiek
Naturalnie, im dłuższe opony były na drodze, tym słabsze i mniej trwałe będą. Stare opony stwardnieją i stają się kruche, a to właśnie ta utrata elastyczności powoduje ich pękanie. Jednakże, nawet jeśli opony nie są używane, mogą pojawić się pęknięcia.
Możesz mieć pojazd zamknięty w garażu i pomyśleć, "w ten sposób - moje opony są mniej narażone na pęknięcia". W takim przypadku warto co jakiś czas wyjeżdżać na obracanie się pojazdu, aby zapobiec niepożądanym pęknięciom, ponieważ podczas ruchu opon uwalnia się środek chemiczny, który zapobiega ich wysychaniu.
Woda
Tak. Guma jest wodoodporna. Nie - opony gumowe nie są w pełni zabezpieczone przed uszkodzeniem przez wodę. Nadmierne narażenie na działanie wody, takie jak długotrwała jazda w ciągłym deszczu, może prowadzić do przenikania wilgoci do opon i łamania ich elastyczności.
Temperatury ekstremalne
Gdy opony są narażone na działanie ekstremalnych temperatur przez dłuższy czas, mogą wystąpić pęknięcia. Mieszanka polimerowa w gumie rozpręża się w gorących warunkach, a w zimnych dzielnicach. Ciągła zmiana temperatury, a co za tym idzie, regularny ruch polimerów, powoduje osłabienie wiązań i powstawanie pęknięć.
Promienie UV
Promienie UV mają taki sam wpływ na opony jak ekstremalne zimno i ciepło. Światło ultrafioletowe może powodować, że polimery w gumie wysychają i stają się kruche, co powoduje pękanie ścian bocznych opony.
Degradacja
Opony gumowe ulegają naturalnej degradacji w długim okresie czasu. Guma jest materiałem organicznym pozyskiwanym z drzew, dlatego większość opon zawiera elementy ulegające biodegradacji.
Woski, roztwory i środki chemiczne zapobiegające starzeniu się opon mogą być stosowane w celu ochrony ich przed przedwczesnym pękaniem, ale nic nie powstrzyma ich przed degradacją.
Ciśnienie w oponach
Pęknięcia mogą być spowodowane niedopompowaniem. Jazda z oponami pod ciśnieniem generuje dużo więcej ciepła. Gdy pojazd ciągnie się na niedopompowanej oponie, tarcie jest zwiększone. Jest to spowodowane tym, że większa część powierzchni opony styka się z drogą.
Jazda z oponami nadmiernie ciśnieniowymi jest również ryzykowna. Zbyt duża ilość powietrza może powodować pęcznienie, dodając ciśnienie do ściany opony, a co za tym idzie, zwiększając ryzyko pęknięcia.
Materiały naprawcze do opon
Materiały naprawcze do opon to specjalistyczne produkty przeznaczone do usuwania uszkodzeń w oponach samochodowych, które mogą powstać na skutek przebicia, przecięcia lub innego uszkodzenia mechanicznego. Najczęściej stosowane materiały naprawcze obejmują łatki, sznury naprawcze, kleje oraz różnego rodzaju wypełniacze. Łatki i sznury są używane do załatania dziur i nieszczelności, a kleje oraz wypełniacze służą do wzmocnienia naprawionego miejsca, zapewniając trwałość i szczelność. Wysokiej jakości materiały naprawcze są kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy, ponieważ gwarantują, że naprawiona opona odzyska swoje pierwotne właściwości, w tym odporność na ciśnienie i trwałość na drodze. Stosowanie odpowiednich materiałów naprawczych pozwala na przedłużenie żywotności opon oraz zminimalizowanie kosztów związanych z koniecznością ich wymiany.
Czy pęknięte opony są niebezpieczne?
Pęknięcia w oponach są niebezpieczne i należy unikać jazdy, jeśli dotyczy to Twojego pojazdu. Pęknięcia, pęknięcia i rozcięcia mają negatywny wpływ na wytrzymałość i trwałość opony, a wszystko to może prowadzić do jej rozerwania.
Jeśli pęknięcia są niewielkie i nie są zbyt głębokie, nadal będziesz mógł prowadzić. Jeśli jednak wykryjesz oczywiste pęknięcie w oponie, ważne jest, abyś zamontował nowe.
Małe pęknięcia mogą być niezauważalne, ale jeśli podejrzewasz, że opony opadają w sposób nienaturalny, najlepiej je sprawdzić.
Jak chronić opony przed pękaniem
Chociaż może nie ma sposobu, aby zatrzymać je na zawsze przed pęknięciem, istnieje kilka środków ostrożności, które można podjąć, aby zwiększyć żywotność opony i zapobiec pojawieniu się pęknięć.
Trzymaj swój samochód pod ochroną
Nie ma sposobu na zabezpieczenie samochodu przed żywiołami podczas jazdy. Można jednak ograniczyć wpływ trudnych warunków atmosferycznych, parkując samochód w garażu lub w cieniu lub w schronieniu zapewnionym przez drzewa.
Upewnij się, że Twoje opony są właściwie napompowane
Upewnij się, że regularnie sprawdzasz ciśnienie w oponach i upewnij się, że są one napompowane zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest, aby prowadzić samochód regularnie, aby utrzymać elastyczność opon.
Nałożyć ochraniacz na oponę
Istnieje możliwość zakupu ochraniaczy na opony, które zapobiegają ich pękaniu. Kilka marek tworzy rozwiązania chroniące gumę przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem promieni UV i czynników atmosferycznych, a także zapobiegające naturalnym szkodom środowiskowym, takim jak kurz i brud. Lepszym wyborem są rozwiązania na bazie wody, ponieważ ostre środki chemiczne mogą przyspieszyć pękanie.